CLOS DE L’OBAC
Ponadczasowe wina z Prioratu
Wspaniały obraz XVII-wiecznego hiszpańskiego malarza Francisco de Zurrbarana przedstawia eleganckiego francuskiego szlachcia – św. Hugona z Grenoble – witanego przez opata klasztoru Kartuzów. W tle mnisi w białych szatach stoją za stołem, na którym widzimy prosty posiłek: chleb i dzbanki, bez wątpienia wypełnione słynnym kartuskim winem. Dzieło, choć przedstawia serdecznie powitanie, tchnie tak charakterystycznym dla iberyjskiego malarstwa dystansem, pewną nabożną strzelistością, nieprzymilną, mającą za nic sprawy tego świata.
Podobną do tej znanej z hiszpańskich płócien wyniosłość odnajdujemy w regionie Prioratu, w górach Montsant na północy kraju – nie wśród serdecznych ludzi, ale w zdominowanym przez strome skały, surowym krajobrazie i pochodzących stąd winach, niebosiężnych i długowiecznych, wymykających się doczesności. Za tutejszymi tradycjami winiarskimi stoją w dużym stopni kartuscy mnisi, których klasztor pozostaje jedną z miejscowych atrakcji – a za ich współczesnym renesansem garstka winiarzy, którzy w Priorat uwierzyli. Należą do nich Carles Pastrana i Mariona Jarque, którzy od 1979 wraz podobnie myślącymi producentami podjęli się trudnego zadania rewitalizacji winnic regionu.
Ich dzieło przyniosło sukces – Priorat rozkwitł, a w 1993 flagowe wino Carlesa i Mariony, Clos de L’Obac, trafiło na listę 150 najlepszych win na świecie według związanej z ruchem Slowfood organizacji World Wine Guide. Do dziś para z 45 hektarów uprawianych ekologicznie winnic, położonych w miejscowości Gratallops, około 40 kilometrów na północny zachód od Tarragony, wytwarza wina należące do światowej czołówki.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.